Festivalul clătitelor

Festivalul clătitelor

SAM_4868În ziua de 28 februarie 2013, dna. profesor Carmen Budean și dna. prof. Andreea Aștefani au organizat un eveniment deosebit de dulce și amuzant la care au participat elevii din clasele a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a –  elevi care studiază limba franceză ca limba a doua modernă.

Francezii sărbatoresc intrarea în noul anotimp de primăvară cu delicioasele clătite (crêpe delicieuses), eveniment foarte gustat și așteptat cu multă nerăbdare de toți francezii.

Astfel, elevii noștri au dorit să ne delecteze cu clătite grozave, pregătindu-le cu toată dragostea pentru toți din școala noastră, etalându-le cu multă grijă și aspect comercial, cu reclamele de rigoare, dovedind talente de mici comercianți.

Clătitele au fost savurate, în egală măsură, de cadrele didactice și de elevi, aducând bucurie, entuziasm și bună dispoziție tuturor.