SUNTEM CAMPIONI – am învins Colegiul „Costache Negruzzi”

SUNTEM CAMPIONI – am învins Colegiul „Costache Negruzzi”

CUPA TELE M între licee, emisiune concurs de cultură generală, a ajuns la final. Finalul a fost fericit – Colegiul „Richard Wurmbrand” şi-a adjudecat mult râvnitul trofeu, reuşind să învingă în finală echipa Colegiului Costache Negruzzi”.

În acest context, al victoriei finale, se impune şi o succintă retrospectivă. În prima confruntare, Colegiul „Richard Wurmbrand” a învins, fără emoţii, cu scorul de 3-1, Colegiul Tehnic de Transporturi. În optimile de finală, elevii colegiului  au câştigat etapa în faţa Liceului „Vasile Alecsandri” cu  scorul de 2,5-2. În sferturile competiţiei, echipa Colegiului „Wurmbrand” a surclasat Colegiul Naţional (5,5-3). Semifinala a oferit o nouă satisfacţie prin victoria în faţa elevilor de la Grup Şcolar „Anghel Saligny” (5-1).

Finala a reprezentat marea provocare, adversar fiind Colegiu „Costache Negruzzi”. Copii noştri s-au mobilizat reuşind să răspundă tuturor provocărilor. Victoria (3,5-3) a fost obţinută fără emoţii. Important este un singur aspect: SUNTEM CAMPIONI. Din cele 32 de colegii şi licee participante, la prima ediţie a CUPEI TELE M, Colegiul „Richard Wurmbrand” se plasează pe primul loc la disciplina „cultură generală”.

Trebuie să le mulţumim elevilor nostri care, pe parcursul celor 8 luni de competiţie, au avut un singur obiectiv: câştigarea trofeului. Campionii nostril: Hannah Costache (a X-a A), Petrescu-Dănilă Corina (a XI-a B), Melinte Ştefan – liderul echipei (a X-a B), Vitalie Serdeşniuc (a X-a B), Irina Guralivu (a XII-a B) şi Daniel Nedelcu (a XI-a A) merită toată aprecierea şi consideraţia. Ei constituie un  reper şi un model pentru Colegiul „Richard Wurmbrand”.

Echipa a fost coordonată cu success, pe parcursul celor cinci etape, de trainerul Dr. Gerd Franck.

Şi de data aceasta, Colegiul „Richard Wurmbrand”, din 2009 cu statut  recunoscut de „Şcoală europeană”, şi-a dovedit valoarea prin elevii şi profesorii săi, într-o competiţie de cultură generală, care presupune nu numai exersarea intelectului, dar şi angajament, spirit de echipă şi fair-play.

Felicitări echipei noastre!

Emisiunea televizată a concursului va fi difuzată duminică, 03 iunie 2012, pe postul local de televiziune Tele’M, începând cu ora 12:00 şi în reluare de la ora 19:00.

Puteți urmări emisiunea accesând linkul www.telem.ro