Experienţa de la spitalul „Arcadia”

Experienţa de la spitalul „Arcadia”

Elevii clasei a VIII-a împreună cu dna. prof. Domnica Maciuc au facut o vizită la Spitalul „Arcadia” în data de 5 aprilie 2012. Aici au fost primiți, cu multă bunăvoință și căldură, de către personalul spitalului.

Au vizitat secțiile de ORL, oftalmologie, dermatologie, kineto-terapie, cardiologie unde copiii, care au dorit să experimenteze viaţa de spital, au beneficiat de consultații gratuite din partea medicilor specialişti,  ceilalţi elevi asistând la cosultație.

La sectia de cardiologie au fost întâmpinați de domnul Dr. Iliescu, părinte al unui elev din școala noastră. Tot aici au asistat câteva minute la o intervenție pe cord, realizată de un alt părinte din școala noastră, domnul Dr. Sabău. La finalul vizitei, domnul Dr. Iliescu le-a prezentat, într-un cadru informal unde au servit prăjituri și suc, un material despre conținutul țigării și consecințele fumatului.

[fbphotos id=318884728191400]